Купи!

МЕРЛО РЕЗЕРВА 2008

Original price was: 1.200,00 ден.Current price is: 999,00 ден.

Боја: Рубин црвена.
Ароми: Пријатни ароми на шумски овошја(капина, боровинка, шипка).
Вкус: Шумски овошја, печен бадем и ванила. Зреено во барик 24 месеци, виното е балансирано со меки созреани танини и долготраен послевкус.
Шеќери (g/l): 1,2
Киселост (g/l): 7,9

SKU: попов-мерло Категорија Ознаки: ,

Опис

Година: 2008
Регион: Тиквеш, Македонија
Сорта: 100% Мерло
Алкохол: 14,1vol%
Годишно производство: 5000 шишиња

Винификација: Микро ферментација во резервоари од нерѓосувачки челик и капацитет од 5 тона со контролирана температура и транспорт во текот на системот, подолг контакт со пулпата за поголема екстракција на саканите соединенија..
Созревање: 24 месеци во француски и американски барики.
Потенцијал за созревање: Доколку е соодветно складирано во одредени услови виното ќе го покаже својот вистински потенцијал во наредните неколку години.

сервирање – На 16-18C со стек на скара, печено говедско или печено јагне, печена патка.

Лозје: 15 години старо лозје од подрачјето на Вардарската Долина – Микролокација наречена Вршник. Површината на плантажата е со густина од 4200 лози на хектар култивирани со систем на кроење. Приносите во просек се 8000 kg/ha.
Берба: Крајот на септември 2008. Грозјето се бере рачно и се складира во пластични бочви од 20 kg.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “МЕРЛО РЕЗЕРВА 2008”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *