Купи!

Вирго Совињон Бланк 2019 година

Original price was: 450,00 ден.Current price is: 320,00 ден.

Популарно и непогрешливо суво бело вино кое е обожавано поради „зелените“ вкусови на билки и свежа киселост. Карактеристично за нашите лозја, ова е хармонично вино со овошен вкус на зелени јаболка и кора од лимон. Со долг и хармоничен финиш, изразени ароми и комплексна структура.

SKU: VSB2019-1 Категорија Ознака:

Опис

Year 2021
Region Tikves North Macedonia
Vineyards Suva Gora, Farish
Type Dry White Wine
Grape Variety Sauvignon Blanc
Sweet or Dry Dry
Tasting Notes Lemon, Green Apple, Cucumber, Mineral
Nose Herbal, Green Apple, Lemon Peel, White Peach
Suggested Pairings Feta Cheese; Goat Cheese; Fish; Fresh Salads & Herb driven Sauces
Suggested Serving Temperature 8-11°C
Alcohol Percentage 12%
Volume 0.75L

Дополнителни информации

информации за Алергени

Содржи сулфити.

Може да содржи траги од млечни производи, јајца.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Вирго Совињон Бланк 2019 година”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *